جاکتابی

آرشیو کتاب‌نویسی‌هایمان در جراید مختلف

جاکتابی

آرشیو کتاب‌نویسی‌هایمان در جراید مختلف

جاکتابی

جاکتابی عنوان ستونی است که نخستین‌بار در تاریخ بیست و هفت تیرماه سنه یکهزار و سیصد و هشتاد و هفت خورشیدی در صفحه چهاردهم جیم از ضمیمه‌ی جریده‌ی یومیه‌ی خراسان به طبع ‌نگارنده (زهیر قدسی) رسید و الی زماننا هذا به طبع می‌رسد. (برگرفته از مطلع الوبلاق/ پست شماره ۱) و اکنون دیر زمانی است که میزبان بازنشر معرفی‌های من و همسرم (الهام یوسفی) در جراید مختلف است.

نامه‌های یواشکی/ سیده زهرا برقعی

چهارشنبه, ۱۱ دی ۱۳۹۲، ۰۳:۱۰ ب.ظ

دل‌نویسی‌های پنهان

 

** هرکسی برای خودش دل‌نویسی‌هایی دارد. چیزهایی که برای خودش می‌نویسد و شاید خوش نداشته باشد که شخص دیگری آن‌ها را بخواند. نامه‌هایی یواشکی که بین دلش و خدایش رد و بدل می‌شود. گاهی بزرگ می‌شوی و می‌بینی چه چیزهای کوچکی دل‌نگرانت کرده بود و گاهی هم –خدای ناکرده- پیش می‌آید و به احساس زلال و دریای درونی که داشتی و آن‌ها را به فراموشی گذاشتی، رشک می‌بری. ولی باز هم خوب است؛ باز چیزی برای خودت به یادگار گذاشته‌ای تا بعدها دل‌خوشی‌ها و دل‌نگرانی‌هایت را مرور کنی و ببینی چه کرده‌ای؟!


** «نامه‌های یواشکی» عنوان کتابی است از «سیده‌زهرا برقعی». کتابی است با نثری ساده و شاید مناسب مخاطب دبیرستانی. کتاب کوچک و مختصر است و از چهل نوشته تشکیل شده. چهل نوشته که هرکدام به بهانه آیه‌ای از آیات نور نوشته شده است. نمی‌توان این یادداشت‌ها و دل‌نویسی‌ها را تفسیری از آیات دانست و خود نویسنده هم چنین ادعایی ندارد و در پیش‌مقدمه کتابش این‌گونه ادعا می‌کند که این کتاب حاصل کشف‌هایی است که او از آیات قرآن داشته و او خود را مخاطب این کتاب و کلماتش فرض کرده و در حد خودش و درکش آن‌چه درکش شده را نوشته و این کتاب کوچک، حاصل خرده‌کشف‌های اوست. و در پایان هم یادآور می‌شود که این کتاب تفسیر و تاویل آیات نیست و فقط گامی است در جهت نزدیک‌تر شدن به معنای واژه‌های نور.کتاب چنان‌که گفته شد ساده و بدون هیچ‌پیچیدگی است. و هر بخش کتاب که تقریبا یک صفحه است، هر کدام عنوانی دارد و اشاره‌ای کم‌رنگ به یکی از آیات قرآن، که در پایان کتاب این آیات و ترجمه‌شان، جهت توجه دادن بیش‌تر مخاطب منتشر شده است. کتاب صفحه‌آرایی مناسبی دارد و درلابه‌لای صفحات برمی‌خوریم به تصاویری سیاه و سفید که بی‌ربط با مضامین کتاب نیست. وقتی با این کتاب مواجه شدم به یاد کتاب «نامه‌های خط‌خطی» خانم نظرآهاری افتادم، با این تفاوت که شاید نثر این کتاب در مقایسه با کتاب نامه‌های خط‌خطی اندکی رسمی‌تر باشد.بهتر است برای هم‌دل شدن با این کتاب یکی از بخش‌هایش را بخوانیم:

** «...تکلیف‌مان کرده‌ای، تا دل‌بستگی‌هایمان کم شود. تا مبادا روزی بیاد که دنیا را بیش‌تر از آخرت دوست داشته باشیم. می‌گویی انفاق کن و ته کلامت، این نکته سنجاق شده که: هرچقدر ارزش چیزی که انفاق می‌کنی برای خودت بیش‌تر باشد، ارزش خودت پیش من بالاتر می رود...

می‌گویی: منت نگذار. می‌گویی: آن‌چه را داده‌ای فراموش کن. می‌گویی: تو بده، من از همه ترس‌ها ایمنت می‌کنم. و به تو آرامش می‌بخشم. اما خدا! این‌که می‌گویی خیلی سخت است. بخشیدن چیزی که دوستش داریم، گاه مثل جان کندن می‌ماند. انگار هنوز بند ناف‌مان را نبریده‌اند. انگار هنوز وصل به دنیاییم و وابسته رنگ و لعاب آن شده‌ایم. ما در انفاق کردن سخت بخیلیم خدا!»
مشخصات کتاب:

عنوان: نامه‌های یواشکی

نویسنده: سیده‌زهرا برقعی

تعداد صفحات: ۱۴۴

قطع پالتویی

ناشر: نشر معارف

قیمت: ۲۳۰۰تومان


این کتاب را می‌توان از فروشگاه کتاب آفتاب واقع در: مشهد، چهارراه شهدا، روبه‌روی شیرازی۱۴، پاساژ رحیم‌پور، انتهای پاساژ (با شماره تماس ۰۵۱۱.۲۲۲۲۲۰۴) تهیه نمود.موافقین ۱ مخالفین ۰ ۹۲/۱۰/۱۱

نظرات  (۱۳)

سلام و درود
موتور معرفی کتاب تون گرم شده ها !
یه چن وختی یخته همچی ضدیخ نریخته بودین فک کنم با اومدن سرما هنگ کرده بود !

خلاصه که موفق باشید
و
تسلیت شهادت
و
یاحق!
پاسخ:
لا حول ولا قوه الا بالله!
چشم نخوریم! اینا به همت و تلاش بانوست. ما هم از ایشان سپاسمندیم.
سلام
دوست داشتید سر بزنید:ams71.blogfa.com
شاید ادامه پیدا کند
سلام....
منتظر هدیه شما هستم...

http://zareh.blog.ir/post/282

ربیع الاول مبارکتان باد...
۱۴ دی ۹۲ ، ۰۹:۳۷ سعید سعادت
سلام و عرض ارادت
زحمت! صفحه‌آرایی را من کشیدم. با هزار مشکلی که پیش آمد!
پاسخ:
سلام و عرض درود

خدا قوت! به لینک سایت‌تون مراجعه کردم گویا ایراد داشت.
دوست دارم اگر نمونه‌کاری دیگری داشتید ببینم.
 پیروز باشید.
۱۶ دی ۹۲ ، ۱۹:۲۳ تـــا به تـــا
سلام

حضرت یوسف بارها به خود می گفت که آیا با وجود برادران تنومندی که من دارم کسی جرأت آسیب زدن به من را خواهد داشت؟

وقتی برادرانش او را به چاه انداختند فهمید جز خدانباید به کسی امید داشته باشد

=======================

این کتاب واقعا عالیست

به دیدن وبلاگ ما هم بیایید

۱۶ دی ۹۲ ، ۱۹:۲۸ یکی از نویسندگان
خوشبخت کسی است که به یکی از این دو چیز دسترسی دارد :
 کتاب خوب و دوستانی که اهل کتاب باشند .    " ویکتور هوگو "

موفق باشید .
۱۹ دی ۹۲ ، ۱۰:۴۹ علی هاجری

درود بر آقا و خانم قاف

حاج آقای قدسی غرض از مزاحمت فضولی مان گل کرد با عرض شرمندگی خواستیم بدانیم تحصیلات جنابعالی و همسر مکرمه چیست

آیا هر دو ادبیات خوانده اید؟

جنابعالی که با این حجم کار فکر نکنم فرصت رفتن به کلاسهای دانشگاه را داشته باشید؟

درست است؟

پاسخ:
سلام و درود بر جناب هاجری عزیز!

هنوز حاج آقا نشده‌ایم! اما پاسخ به فضولی شما:
بنده چنان‌که پیشتر عرض کردم و شما دانسته‌ای دانشگاه را دو بار نیمه رها و با شغلی که در ایام دبیرستان برای خود برگزیدم (همین کتابفروشی) نه علم را انتخاب کردم و نه ثروت را. رشته‌ی تحصیلی ام نیز حسابداری است و نه ادبیات! بانو اما کسری ما را در تحصیل جبران کرده‌اند و آماده‌ی تحویل پایان‌نامه خود -در مقطع کارشناسی ارشد رشته تاریخ تشیع- به استادشان جناب رسول جعفریان هستند.

ما مشتاقانه آماده پاسخگویی به فوج فضولی‌ها هستیم!!!
۲۱ دی ۹۲ ، ۰۹:۲۲ سجاد عبدی

سلام سرباز...!

تاج گذاری سردارت مبارکت...!

ارادت

پاسخ:
سلام و سپاس

بر شما نیز مبارک
۲۱ دی ۹۲ ، ۱۶:۰۱ سعید سعادت
سلام برادر. من مدتی در انتشارات کتاب فردا، طراحی کتاب‌ها را انجام می‌دادم. لینک هم اصلاح شد: jamezahr.ir
۲۱ دی ۹۲ ، ۱۹:۳۹ علی هاجری

چقدر زیبا

نه علم را انتخاب کردم و نه ثروت را

پس به این دلیل است که حساب کتابتان دقیق است
حتما باید دوره آموزش حسابداری هم برای اعضای شبکه در جلسات بعدی قرار دهیم
پاسخ:
الان این متلک بود؟!!
۲۵ دی ۹۲ ، ۱۰:۵۷ علی هاجری

نه برادر اختیار دارید چه متلکی

 

۰۲ مهر ۹۳ ، ۱۵:۵۲ مدافعان حرم
پایگاه رسمی مدافعان حرم http://www.modafeon.blogfa.com
با درج لینک یا بنر در وبگاه خود ما را یاری نمائید
یاعلی
در این نوشتار با توجه به مفاد برخی از آیات قرآن کریم و روایات معصومین(ع) که موضوع آنها شخصیت پیامبر اسلام(ص) و اخلاق ایشان و برخی از آموزه‌های اخلاقی، اجتماعی، اعتقادی اسلام است، تفسیری اجمالی از این آیات ارایه گردیده است. نویسنده ابتدا آیات مورد نظر خویش را نقل نموده و سپس برداشت‌های خود را از این آیات بیان کرده و به صورتی داستان‌وار به تبیین ابعادی از حیات رسول‌خدا(ص) پرداخته است. موضوع اغلب این آیات داستان زندگی پیامبر اکرم(ص) و سیره عملی ایشان در امور مختلف است است. نویسنده با جملاتی ادبی و داستان‌گونه به تبیین مفاد آیات قرآن پرداخته و سعی کرده است با رویکردی جدید در این زمینه ارایه نماید.
http://www.gisoom.com/?gc=11123199&title=%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DB%8C%D9%88%D8%A7%D8%B4%DA%A9%DB%8C-

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی